fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Apel o unormowanie kwestii stawiania masztów nadawczych w Inowrocławiu

21 sierpnia 2018 r. w inowrocławskim biurze SLD odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD Tomasz Mokos oraz radny Rady Miejskiej Inowrocławia Andrzej Kieraj.

Konferencja dotyczyła bardzo ważkiej dla wszystkich mieszkańców Inowrocławia sprawy, mianowicie zrzeczenia się przez miasto władztwa planistycznego, co prowadzi do bezczynności organów Inowrocławia, wobec nieograniczonych uprawnień przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w gestii budowy infrastruktury nadawczej.

Sprawa ta była już szeroko komentowana, jednak dyskusja dotyczyła skutków, a nie przyczyn zaistniałej sytuacji.

W ostatnich tygodniach w Inowrocławiu ma miejsce słuszny protest mieszkańców osiedla Rąbin, którzy sprzeciwiają budowie masztu telefonii komórkowej przy ulicy Emilii Plater, w swoim bliskim sąsiedztwie.

W tej sprawie wypowiedziało się już wielu miejscowych polityków, którzy pełnią ważne funkcje samorządowe. Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Marcinkowski na portalu społecznościowym facebook stwierdził, że niby wszystko jest zgodne z prawem i wyzwał do bojkotu sklepu właścicieli terenu. Jego zastępczyni Pani Magdalena Łośko przeprowadziła zbiórkę podpisów przeciwników tej inwestycji.

Obowiązująca tzw. megaustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma za zadanie ułatwienie przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym rozwój swoich sieci. Zgodnie z jej zapisami rozwinęła się sieć masztów nadawczych i także ma powstać maszt na Rąbinie.

Można powiedzieć, że niby wszystko jest zgodne z prawem, jednak sprawy mają się inaczej.

Wyroki Sądów Administracyjnych m.in. z Gdańska, Warszawy, Olsztyna i Wrocławia, stwierdzają, że obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nie może być bezwarunkowo otwarty na tego typu inwestycje. Firmy telekomunikacyjne nie mają uprawnień do kształtowania polityki przestrzennej.

Tak został zinterpretowany przepis dotyczący szczegółowych zasad lokalizowania inwestycji telekomunikacyjnych.

Oznacza to to, iż choć obowiązuje specustawa to nie ma prawa do tzw. wolnej amerykanki, jeśli chodzi o budowę nadajników telekomunikacyjnych.

Stacje przekaźnikowe nie mogą być wszędzie. Wystarczy, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego umieści się zapisy, w jakiej odległości od budynków mieszkalnych mogą powstawać takie inwestycje lub że instalacje nadawcze mogą być umieszczane na budynkach powyżej np. szczęściu pięter i wtedy wszystko będzie zgodne z prawem, nie będzie niebezpieczeństwa budowy masztów byle gdzie, o dowolnej wysokości oraz mocy, a interesy mieszkańców będą zabezpieczone.

Niestety przykra sytuacja mieszkańców Rąbina może powtórzyć się na innych osiedlach Inowrocławia. Dlatego chciałbym zaapelować do prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, przewodniczącego i wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, którzy już zaangażowali się w sprawę, o przegląd lokalnych planów i wprowadzenia tam takich zapisów, które zabezpieczą interesy mieszkańców – Tomasz Mokos.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem